Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta Łagów

Oferta Łagów

Łagów jest malowniczo położoną miejscowością w "samym sercu Ziemi Lubuskiej", otoczony dwoma jeziorami z pięknym XIV wiecznym zamkiem Joannitów.

 

  W naszym rejonie znajduje się wiele miejsc interesujących przyrodniczo, historycznie i kulturalnie, informacje o nich możemy uzyskać z poniższych stron internetowych:   

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

 

Na miejscu znajdują się liczne szlaki Nordic Walking:

SZLAK CZERWONY: SKANSEN ROLNICZY - JEMIOŁÓW

TRASA: Podzamcze przy amfiteatrze łagowskim, brzegiem zachodnim jeziora Trześniowskiego, granica poligonu, morena wysoka w kierunku Jemiołowa - skansen rolniczy, jezioro Trześniowskie, amfiteatr łagowski (13 km)
RODZAJ TRASY: Przyrodniczo - Historyczny
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: Niezbyt wymagający
CZAS PRZEJŚCIA: 3,5 godziny + czas zwiedzania skansenu

WALORY: Szlak wiedzie wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Trześniowskiego, najgłębszego (58,8m) i jednego z najczystszych zbiorników w rejonie. Do najcenniejszych elementów przyrody należy wyjątkowa rzeźba terenu z ponad 100-letnią buczyną i wiekowymi sosnami i świerkami. Początkowo ścieżka prowadzi przy Górze Sokolej gdzie odkryto pierwsze ślady bytności człowieka pochodzące z X w. p.n.e. Była to osada ludności kultury Łużyckiej. Ścieżka początkowo biegnie brzegiem jeziora a następnie skręca na morenę wysoka utworzoną przez lodowiec z przed około 10 tysięcy lat. Dochodzimy do miejscowości Jemiołów gdzie główną atrakcją jest skansen starych maszyn rolniczych. W skansenie oprócz maszyn rolniczych znajduje się wiekowa kuźnia. Głównym zabytkiem tej wsi jest klasycystyczny kościół wzniesiony w XVIII wieku. Zwięczenie kościoła stanowi drewniana wieża w której znajdował się stary dzwon pochodzący z tego samego okresu co zabytek (obecnie znajduje się on na przedsionku kościoła). Wnętrze kościoła zdobi ołtarz, którego powstanie datuje się na rok 1730. Do zabytków można zaliczyć unikalną wieżę ciśnień. Z Jemiołowa wracamy (350m) na ścieżkę, która prowadzi początkowo brzegiem lasu by następnie doprowadzić nas przepięknym wąwozem lasu mieszanego do brzegu Jeziora Trześniowskiego gdzie zmierzamy już trasę przebytą do podzamcza przy amfiteatrze łagowskim gdzie kończymy spacer.

 

SZLAK NIEBIESKI: JEZIORO CZARNE - ŁAGÓWEK

TRASA: Podzamcze przy amfiteatrze Łagowskim, ulicami Łagowa, pod wiaduktem kolejowym, jezioro Czarne, Łagówek, jezioro Trześniowskie, amfiteatr.
RODZAJ TRASY: Przyrodniczo - Historyczna
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: Niezbyt wymagający
CZAS PRZEJŚCIA: 3 godziny

WALORY: Szlak rozpoczyna się na podzamczu zamku zbudowanego przez Joannitów w II połowie XIV wieku na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami. Usytuowany na sztucznym usypanym wzgórzu. W południowo wschodnim narożniku budowli znajduje się wysoka na 32 metry wieża wartownicza. Zamek otoczony jest wysokim murem obronnym będącym jednocześnie ścianą oporową wzgórza. W zamku na uwagę zasługuje sala kawiarni - dawny refektarz o zachowanym oryginalnie gotyckim wyglądzie oraz Sala Rycerska na piętrze ze wspaniałym kominkiem z XVIII wieku z umieszczonym herbem jednego z ówczesnych właścicieli. Początkowo wiedzie 120 metrową uliczką podzamcza między Bramą Polską(ceglana z XV wieku) a Marchijską (z XVI wieku) zabudowaną kamieniczkami z XVIII i XIX wieku. Przechodzimy przez mostek na przesmyku łączącym jezioro Trześniowskie z jeziorem Łagowskim. Kierujemy się w kierunku widocznego mostu kolejowego zbudowanego w 1909 roku całkowicie z cegły (wys. 100m - na ówczesne czasy był to cud techniki inżynieryjnej). Przechodząc pod mostem kierujemy się ku górze ulicy brukowanej by za blokiem mieszkalnym skręcić na lewo w aleję owocową i dalej duktem leśnym nad jezioro Czarne. Leśną drogą brukowaną zmierzamy do polnej drogi wiodącej na skraju lasu porośniętej drzewami dębowymi by znowu skręcić w lewo w drogę brukową przechodzącą przy jeziorze Czarnym obok zadaszonej stanicy wędkarskiej wiodącą do wsi Łagówek w której to warto zwrócić uwagę na kościół szachulcowy (pruski mur z 1717 roku). Z Łagówka zmierzamy w kierunku jeziora Trześniowskiego gdzie stromym zboczem schodzimy na jego wschodni brzeg. Kierując się w lewo, idziemy malowniczą ścieżką wśród drobnych buków podziwiając piękne obrazy jeziora zmierzamy do Łagowa. Kierując się krętą uliczką do widocznego kościoła na tle zamku kończymy nasz spacer.

 

SZLAK ŻÓŁTY: ŁAGÓW, ŁAGÓWEK, GÓRA BUKOWIEC

RODZAJ TRASY: Przyrodniczy
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: Łatwy
CZAS PRZEJŚCIA: 3,5 godziny

WALORY: Z podzamcza zamku Joannitów wyruszamy uliczką przy murze obronnym zamku i przechodząc pod Bramą Polską i mostkiem na przesmyku kierujemy się chodnikiem ulicy w kierunku północnym Łagowa. Dalej zmierzamy nowo wybudowanym chodnikiem polbruk aż do końca Łagowa. Tu szlak przechodzi już na drogę brukową po lewej jej stronie znajduje się "Ranczo u Zapotocznych" w którym można obejrzeć zwierzęta gospodarstwa wiejskiego i  przejść na taras widokowy nad jeziorem Trześniowskim. Kierując się w kierunku Góry Bukowiec dochodzimy do granicy poligonu gdzie wstęp dozwolony jest od 1 maja do 31 września w soboty, niedziele i święta oraz od 1 czerwca do 15 sierpnia w każdy dzień tygodnia od świtu do zmroku. Wśród dorodnych buków, sosen i świerków przechodzimy obok rezerwatu "Buczyna Łagowska". Rezerwat ten to blisko 116 ha zbiorowiska lasu bukowego pochodzenia naturalnego (zwiedzać można tylko wyznaczoną ścieżką). Buczyny w wieku 100-150 lat należą do najładniejszych drzewostanów bukowych Ziemi Lubuskiej. Idąc dalej dochodzimy do "Rozdroża Bukowego" kierując się w lewo na "Górę Bukowiec". "Bukowiec" jest najwyższym wzniesieniem na Ziemi Lubuskiej (227 m n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się wiata z ławeczkami i stołem gdzie zdobywcy gór odpoczywając i podziwiając krajobraz mogą wpisać się w książkę pamiątkową oraz postawić sobie stempel pamiątkowy zdobywcy góry. Trasa powrotna wiedzie przez przebytą drogę z Łagowa.

 

SZLAK ZIELONY: GÓRA POŹRZADELSKA
TRASA: Szlak zaczyna się na końcu jeziora Łagowskiego i wiedzie duktem leśnym na górę Poźrzadelską.
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: Średni
RODZAJ TRASY: Przyrodniczo - krajobrazowy
DŁUGOŚĆ TRASY:  3km
CZAS PRZEJŚCIA: 1,5 godziny

WALORY: Szlak zaczyna się na końcu jeziora Łagowskiego i wiedzie duktem leśnym na górę Poźrzadelską gdzie usadowiona jest wiata z książką wpisową oraz stemplem okolicznościowym. Wracamy obok rzeczki gdzie żeremia założyły bobry.



JEZIORO ŁAGOWSKIE
OZNAKOWANIE:
Żółta tabliczka z czerwonym "ludzikiem i rowerem"
TRASA: Podzamcze koło amfiteatru łagowskiego, ulice Łagowa, jezioro Łagowskie, Łagów, amfiteatr łagowski (ok 9 km)
RODZAJ TRASY: Krajobrazowy
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: Łatwy
CZAS PRZEJŚCIA: 2,5 godziny

WALORY: Ścieżką rozpoczynamy z podzamcza zamku Joannitów. Wyruszamy w kierunku południowym przechodząc pod zabytkową Bramą Polską. Na mostku pomiędzy jeziorami zatrzymujemy się na chwilę by wrzucić monetę zgodnie ze zwyczajem zapewniającym powrót do Łagowa. Idziemy dalej ulicą zamkową by przy drodze do Gronowa skręcić w prawo. Idąc chodnikiem mijamy budynek stylizowany na średniowieczną basztę (transformator) za nim można skręcić w prawo na półwysep nad jeziorem gdzie podziwiamy południową panoramę Łagowa. Wracając na ścieżkę idziemy obok luksusowego kempingu "Mundi Recra" na którym znajduje się piękna plaża. Tuż przed wiaduktem kolejowym skręcamy w prawo na drogę betonową zmierzając w kierunku ośrodka
 


                      
Zamek Joannitów

Główną atrakcją Łagowa Lubuskiego jest gotycki Zamek Joannitów  (Castrum Lagowe) z charakterystyczną wysoką na 35m wieżą, z której można podziwiać panoramę wsi. Jego budowa rozpoczęła się w XIV w. Był on siedzibą komandorii zakonu Joannitów. Zamek został zbudowany na planie czworoboku. Okala go mur obronny i stary park założony w XVIIIw. Z zamkiem związana jest legenda o Rycerzu w Płomieniach, który ma się ukazywać wiosną i latem podczas burzy wyłącznie mężczyznom. Rycerz w Płomieniach to zjawa XVI-wiecznego komtura Andrzeja von Schliebena, który złamał śluby zakonne i wstąpił w związek małżeński. Jego postać ukazuje się w czarnej zbroi w otoczeniu płomieni. W łagowskim kościele św. Jana Chrzciciela znajduje się płyta nagrobna komtura i jego syna, także Andrzeja von Schliebena. Obecnie w zamku znajduje się hotel, restauracja i centrum konferecyjne. Odbywają się tam różnorodne imprezy, m.i. Jarmark Joannitów, Muzyka u Joannitów.  

Brama Polska (Poznańska)

Dwukondygnacyjne Brama Polska, zwana też Poznańską z XV w. stanowiła część obwarowania Łagowa.  Nazwa Brama Polska odnosi się do kierunku - prowadziła ona do Polski. W XVII i XX w. obiekt został poddany przebudowom, a w XX w. przeszedł generalny remont. Brama została wybudowana z cegieł. Znajduje się ona w zachodniej części miejscowości. Znajdują się w niej dwa okna. Przez bramę można przejechać samochodem, gdyż został w niej wykuty ostrołukowy przejazd. Obecnie w bramie można przenocować.

 

 


Brama Marchijska (Niemiecka/Berlińska)

Brama Marchijska (zwana także Niemiecką lub Berlińską) pochodzi z XVI w. Jest to druga obronna brama Łagowa.  Nazwa związana jest z kierunkiem, do którego prowadziła -Marchią Brandenburską. Jej budowa jest szachulcowo-ceglana. Brama była przebudowywana w XVII w.  Przez tę bramę również można przejechać autem. W chwili obecnej znajdują się w niej apartamenty gościnne.


 


Amfiteatr
Amfiteatr został wybudowany w roku 1969. Położony jest w pobliżu Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. W r.2010 obiekt został poddany rewitalizacji. Jest tam miejsce dla 630 widzów. Obecnie m.in.wyświetlane są tam projekcje w ramach Lubuskiego Lata Filmowego.

 

 



Wiadukt kolejowy

Na uwagę zasługuje również wiadukt kolejowy o długości 40m i wysokości ok.25m z 1906r. Znajduje się on przy ulicy Mostowej. Został on wybudowany z cegieł i granitu na linii kolejowej Toporów-Międzyrzecz. Na wiadukt można wejść schodami znadującymi się tuż przy wiadukcie. Z góry rozciąga się przepiękny widok na panoramę Łagowa. Kilka razy w tygodniu przejeżdża tędy pociąg.

 

 


Kościół neoklasycystyczny
Kościół św. Jana Chrzciciela z 1725r., przebudowana w r.1877 to kamienno-ceglana budowla w stylu neoklasycystycznym.  Znajduje się on w pobliżu zamku. Obecnie jest to kościół parafialny rzymskokatolicki, pierwotnie była to świątynia protestancka. W kościele znajdują się płyty nagrobne komtura łagowskiego zgromadzenia Joannitów, Andrzeja von Schliebena oraz jego syna.

 

 

 

 


Kamienice
W Łagowie znajdują się również kamieniczki z XVIII i XIX w.